Tepelný most v domě je potřeba odstranit. Předejdete tím tvorbě plísně i tepelným ztrátám

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Když se v některé z částí domu objeví tepelný most,  je to problém, který může způsobovat plíseň. Mimo vzniku plísně má tepelný most na svědomí i další problém, protože vám bude zbytečně z domu unikat teplo, které budete posléze draze platit. Tepelným mostům je třeba jak předcházet, tak v případě jejich vzniku i správně odstranit. Pojďme se podívat, jak na to.

Jak zjistit tepelný most

Pokud potřebujete odhalit tepelný most na vašem domě nebo jiné stavbě, tak je k tomu nejlepší použít termo kameru, kterou odhalíte zbytečné úniky tepla. Termo kamera se dá půjčit v půjčovnách stavebních strojů nebo si na to můžete objednat i specializovanou firmu.

Ideální dobou pro měření tepelných ztrát na domě je zima. V době, kdy jede topná sezóna naplno, je dobré si kameru půjčit a prohlídnout si dům. V případě odhalení tepelných úniků je dobré si je poznačit a ještě v létě je odstranit.

Jak odstranit tepelný most

Pokud odhalíte více tepelných mostů na domě, tak je můžete kompletně zlikvidovat pomocí celoplošného zateplení. Pokud se chystáte zateplovat fasádu, tak přerušíte všechny tepelné mosty na obvodové stěně.

Pak už bude potřeba jen prohlídnout střechu a místa kolem otvorů a oken. Tady je potřeba při zateplování dbát na správnost všech napojení a rohů. Tepelný most se dá tedy přerušit polystyrenem nebo izolační pěnou, která je podobná montážní pěně.

Tepelným mostům je třeba předcházet

Jestliže budete do konstrukce domu, tedy do jeho obvodové stěny, dávat železo, které bude v betonu, tak je dobré z venkovní strany strčit polystyren, který dokáže tepelný most přerušit.

I vzduch je dobrý izolant, takže pokud se vám podaří nechat tam například vzduchovou kapsu, tak můžete tepelným mostům předcházet. Stejný případ může nastat při betonování železobetonových překladů.

Beton i železo perfektně vedou zimu nebo teplo, proto je potřeba tyto konstrukce vždy dobře odizolovat, a tak správně předcházet vzniku tepelného mostu. I pár míst na domě může znamenat ročně několik desítek tisíc korun navíc za topení.