Jak postavit kurník pro slepice. Stavba kurníku pomocí návodu

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Postavit kurník pro slepice není žádná věda, ale i tak musíte dodržet při stavbě kurníku pár pravidel. Můžete si ho samozřejmě zakoupit již hotový, ale my se zaměříme na to, jak postavit kurník svépomocí. K výstavbě kurníku nebudete potřebovat žádné speciální vybavení, je to podobné jako stavět boudu pro psa.

Stavba kurníku – návod

Postavit kurník pro slepice je jedna věc, ale velmi důležité je také jeho umístění. Ještě před začátkem výstavby si tedy pořádně rozmyslete, kde bude kurník stát. Ideální místo je pod stromem, který bude kurník chránit v letních dnech před sluncem.

Kurník by měl být vždy vyvýšený nad zemí, aby se zamezilo vzlínání vlhkosti ze země.  Jestliže nechcete vyrábět vyvýšený kurník, tak ho můžete také od země zaizolovat. Kurník posazený na zemi by měl stát na vyrovnaném povrchu, na který umístíte dostatečnou vrstvu izolace. Pokud uděláte kurník vyvýšený, tak se vlhkosti bát nemusíte.

Jak postavit kurník pro slepice?

Na stavbu kurníku pro slepice budete potřebovat prkna, trámky a OSB nebo jiné hladké desky.

Jako první si zhotovíte rám. V případě vyvýšeného kurníku rám postavíte na trámky, které budou tvořit jeho nohy. Ideální je udělat nohu v každém rohu kurníku a ještě jednu uprostřed.

Po vytvoření rámu uděláte spodní záklop. Mezi spodní a vrchní záklop vložte polystyren o tloušťce minimálně 5 cm.

Ten stejný polystyren vložte i do stěn a stropu. Polystyren bude slepice chránit před velkým mrazem, ale také v parných dnech před úmorným vedrem.

Střechu udělejte vždy šikmou, aby nedocházelo k zatékání do kurníku. Na střechu použijte izolaci, která bude bránit pronikání vlhkosti.

Myslete na větrací otvory a světlo

Při stavbě kurníku nezapomínejte ani na světlo, které slepice potřebují. Můžete tak do kurníku vybudovat okénka, která na zimu zaklopíte, nebo můžete do kurníku instalovat žárovku, která bude napojena na časovač.

Vnitřní stěny udělejte vždy z jednoho kusu. Zamezíte tak vzniku větších spár, které se potom špatně čistí. Nezapomínejte také na přístupové místo do kurníku pro jeho čištění.

Zdroj informací: Adam Hlavatý, autorský článek