Jak nasadit pneumatiku na ráfek svépomocí. Zvládnete to i bez servisu

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Potřebujete nasadit pneumatiku na ráfek? Pokud se bude jednat o větší, například automobilový ráfek nebo ráfek z motocyklu, tak tuto činnost nechte raději na profesionálech z pneuservisů. Jestliže však budete potřebovat nasadit pneumatiku na ráfek kola, stavebních koleček, koloběžky, vozíků nebo kol menších průměrů, tak se do toho můžete pustit i svépomocí.

Rozhodující je tuhost pneumatiky

Pneumatiku nasadíte jednoduše, pokud je dostatečně pružná. Například pneumatika na jízdní kolo se dá většinou nasadit i bez speciálních pomůcek. Na všechny ostatní pneumatiky už budete potřebovat speciální montér páky, pomocí kterých pneumatiku nasadíte.

Před tím, než budete nasazovat pneumatiku, tak je dobré ráfek pomazat vazelínou, avšak jen ve velice malé vrstvě, aby pneumatika správně těsnila. Pokud budete nasazovat bezdušovou pneumatiku, tak je lepší ji zkusit nasadit i bez mazání.

Jak nasadit pneumatiku na ráfek?

Když si postavíte pneumatiku tak, jak bude sedět na silnici, a ráfek do stejné pozice, tak ráfek nasadíte jeho jednou polovinou do pneumatiky.

Potom se budete snažit dostat pneumatiku do prostřední části profilu ráfku. Pneumatika je pružná, proto pomůže pevný dřevěný klacek nebo montér páka, kterou projdete obvod kola, a pneumatika vám pak doskočí přímo na ráfek.

Pamatujte však, že pneumatika v tento moment pořád ještě nebude držet. Dotvaruje se teprve ve chvíli, až do ní začnete tlačit vzduch.

Jak správně nahustit pneumatiku?

Jakmile začnete pneumatiku hustit vzduchem, tak ji nafoukněte do cca polovičního tlaku a párkrát s kolem klepněte po obvodu na několika místech o zem. Pneumatika se tak pěkně porovná a bude možné ji nahustit do plného stavu.

Tlak, který je do pneumatiky potřebný dostat, najdete na boční straně pneumatiky nebo na pravém sloupku uvnitř auta. Snažte se uvedený tlak v pneumatice dodržovat.

Někdy můžete narazit i na rozmezí, ve kterém je možné pneumatiku nahustit. Vzhledem k nahuštění pneumatiky se potom mění i chování pneumatiky a její vlastnosti při jízdě.