Zimní období je pro všechny zahrádkáře časem odpočinku. Ale už v únoru nám to všechno začíná nanovo. Příprava skleníku na jaro je jednou z prvních činností, které je třeba se důkladně věnovat. Co všechno musíte udělat?
Dezinfekce skleníku
Asi se shodneme na tom, že na kvalitě půdy ve skleníku určitě hodně záleží. Měli byste ji zbavit všech starých rostlin, které na ní zbyly ještě od loňské sezóny. Mohou se totiž na nich držet zárodky plísní, chorob a škůdců.
Na místě je také provést dezinfekci stěn skleníku. Obvykle se používají přípravky, jež obsahují chlór. Klidně ale vezměte i vodu s octem, jež má podobné účinky a je ekologičtější metodou. Kromě dezinfekce skel se doporučuje vyčistit i všechno nářadí, které ve skleníku běžně používáte.
Dezinfekce půdy ve skleníku
Dezinfikovat je ovšem třeba i půdu, a to dusíkatým vápnem.
Postup není složitý. Většinou dusíkaté vápno rozhodíte asi tři týdny před výsadbou rostlin po upravené půdě ve skleníku a hráběmi ho zapravíte do ní. Pak vše dobře zalijete a povrch přikryjete plastovou fólií po dobu asi 4 týdnů.
Tímto postupem byste se měli zbavit zárodků houbových chorob nebo semen plevelů. Současně je půdo vyživena vápníkem a dusíkem a pěstované rostliny v ní budou lépe prospívat.
Výměna hlíny ve skleníku
Pokud už půdu ve skleníku používáte několik let, měli byste ji částečně vyměnit. Výměna a příprava půdy na novou sezónu spočívá v tom, že dáte pryč asi dvacet centimetrů do hloubky a nahradit ji novou zeminou.
Dělá se to většinou tak, že tu starou rozhodíte venku po záhonech a z nich vezmete půdu, kterou dáte do skleníku a doplníte ji chlévskou mrvou – tedy kravskou, nebo koňskou. Granulované slepičince se příliš nedoporučují, aby nebyla půda přehnojená dusíkem.
Toto byste měli podstoupit asi jednou za pět let, aby nebyla zemina ve skleníku moc vyčerpaná a příprava skleníku na novou sezónu byla kompletní.