Jak zateplit střechu. Zabraňte únikům tepla a ušetřete za energie

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Správně zateplit střechu je důležité hlavně z ekonomického hlediska. Jde o to, že v zimě méně protopíte a v létě budete mít v domě větší chládek nebo také ušetříte za energie při klimatizování domu. Zateplit střechu můžete více způsoby. Jaké možnosti zateplení střechy se nabízejí?

Zateplení střechy skelnou vatou

Pokud chcete zateplit střechu, tak musíte vždy myslet hlavně na správné zatěsnění proti vodě. Teprve potom můžete vůbec začít uvažovat nad jejím zateplením. V případě, že střechu nebudete mít pořádně zatěsněnou, tak by se mohlo stát, že vám skelná vata začne plesnivět a hlavně při jejím namočení už nikdy nebude plnit svoji funkci správně.

Skelnou vatu můžete vlastně dávat ihned pod záklop. To znamená, že ji budete přidělávat na konstrukci střechy pomocí hmoždinek a vrutů a teprve potom střechu zaklopíte. Vatu se snažte napojovat na sebe tak, aby mezi deskami nevznikala zbytečná spára.

Zateplení střechy foukanou izolací

Ať už budete potřebovat zateplit střechu rovnou nebo šikmou, můžete se uchýlit k foukané izolaci, která vám bude perfektně držet na jakémkoliv materiálu. Výhodou foukané izolace je to, že se vám dostane naprosto všude a můžete ji pak i jednoduše zarovnat.

Na foukanou izolaci si můžete rovnou připravit rastr, pomocí kterého pak izolaci zařežete a zvolíte vhodný záklop pomocí sádrokartonové desky nebo dřevěného podbití pomocí palubek.

Foukaná izolace je rychlá a měla by ji provádět specializovaná firma. V dnešní době už je však možnost koupit zateplovací pěnu i v tubě pro zateplení svépomocí.

Nezapomínejte na detaily

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh zateplení, tak nikdy nesmíte zapomínat na detaily. Důležité je vždy dobře řešit každý prostup a přechod z jednoho materiálu na druhý.

Při zateplování musíte myslet například na prostup střechou kolem komínu nebo na detaily kolem střešních oken. V těchto místech totiž i přes jejich menší plochu může docházet k významným ztrátám tepla.