Jak pěstovat chilli papričky v Česku. Není to vůbec složité

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Milovníci chilli papriček si mohou vypěstovat svou vlastní úrodu chilli papriček klidně doma v květináči za oknem nebo na balkoně. Stejně tak můžete papričky pěstovat i na zahradě. Chilli papričky nejsou jen výsadou exotických krajin, jde to i v Česku. K pěstování chilli potřebujete akorát pořádně teplé a slunné místo. Úrodu poté sklízíte zhruba za 9 měsíců od zasazení.

Pěstování chilli papriček zvládne každý

Ať už se pustíte do pěstování chilli papriček doma v bytě, nebo na zahradě, tak si musíte pořídit základní vybavení, jako je substrát pro pěstování těchto rostlinek, dostatečně velký květináč a kypřící a sázecí nářadí. Může se hodit také potravinová fólie, kterou přetáhnete květináč, než semínko vyrazí.

Pěstovat chilli papričky budete ze semínek, která si můžete koupit již připravená nebo také použít semínka, která máte doma. Pokud narazíte na tu správnou chilli papričku, se kterou jste spokojeni, tak můžete použít její semínka k dalšímu pěstování.

Pěstování chilli papriček ze semínek

Každá paprička má uvnitř semínka, která jsou také dosti pálivá. Obecně pokud dáváte chilli papričku do jídla a očekáváte od ní co největší pálivost, tak se doporučuje chilli papričku rozpůlit a do jídla přidat i semínka.

Semínka z chilli papriček vydloubnete ven a rozložíte je na noviny na suché a teplé místo. Semínka musíte nechat nějakou dobu vyschnout, než je zasadíte. Správně vysušená semínka můžete pro zasazení použít i další rok, pokud je budete skladovat v suchu.

Jak zasadit chilli semínka?

Kelímky nebo květináče naplníte zhruba do ¾ substrátem nebo hlínou z vlastní zahrádky a vložíte nahoru semínko chilli papričky, které potom jemně zaprášíte substrátem či hlínou. Kelímek nebo květináč by měl mít ve dnu díry, kterými bude moci tahat vodu z tácku.

Vrchní hranu květináče překryjete pomocí potravinové fólie. Ta se bude starat o správnou vlhkost v prostoru květináče. V podstatě tím vytvoříte menší domácí skleník, ve kterém se bude rostlince mnohem více dařit zakořenit.

Jakmile naklíčené rostliny dosáhnou výšky 20 až 30 centimetrů, tak můžete přesadit chilli papričky na zahradu. Většina pěstitelů však nechává chilli v květináči.