Jak vyměnit olej v motorce. Výměnu oleje zvládnete i bez servisu

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Výměna oleje v motorce by měla probíhat pravidelně. Nesmíte to však podcenit, protože jinak riskujete zbytečné ničení motoru vašeho motocyklu. Je to podobné jako u auta, akorát u motorky se doporučuje daleko menší interval na výměnu než u automobilu. Jak tedy vyměnit olej v motorce i bez servisu?

Výměna oleje v motocyklu

Výměna oleje většinou probíhá maximálně po 5 tisících kilometrech. U menších motocyklů se doporučuje výměna okolo 3 tisíc kilometrů. Jediný rozdíl je u nového motoru, který se teprve zajíždí a měl by dostat olej už po prvních 1000 kilometrech.

Motor by měl vždy dostat předepsaný olej. Jelikož je na trhu mnoho výrobců olejů, tak většinou bude stačit pohlídat si hlavně jeho označení, které udává jeho složení a určení do konkrétních motorů. V úplně ideálním případě je nejlepší držet se stále jednoho oleje od jednoho výrobce při každé výměně oleje.

Jak vyměnit olej v motorce?

K výměně oleje v motorce se nachystejte podloží, které vám nebude líto ušpinit a přebytečný olej půjde odsud bezpečně odstranit.

Následně si přichystejte nádobu, do které budete starý olej zachytávat. Nejlepší je uřezaná PET lahev, kterou uřežete pomocí lámacího nože.

Najděte na spodní straně motoru šroub, pomocí kterého vypustíte starý olej v motoru. Hned, jak začnete šroub povolovat, tak už mějte nachystanou uřezanou PET lahev, kterou ihned strčíte pod vyšroubovanou díru.

Olej vyteče během pár minut, ale i tak ho nechte ještě pár minut vykapat.

Olej měňte po zahřátí motoru

Spousta lidí to z nevědomosti nedělá, ale olej je nejlepší měnit až po zahřátí motoru, kdy bude mít olej tu nejmenší hustou, takže dobře poteče.

Po vypuštění oleje nezapomínejte díru zacpat pomocí šroubu a můžete nalít olej nový. Každý motocykl má zabudovanou měrku oleje, pomocí které zjistíte, kolik oleje je potřeba ještě dolít.

Tuto měrku kontrolujte i během normálního provozu. Pokud by olej na měrce klesnul, tak ho můžete dolít do rysky maxima oleje v motoru.