Chyby ve slavných filmech. I v Hollywoodu dělají občas nečekané chyby

Autor: Karel Fantiš
Foto: Pixabay

I přes tisíce hodin plánování a věnování se detailům, obsahují dokonce i ty nejlepší filmy často nečekané chyby, které uniknou pozornosti tvůrců, ale ne fanoušků a kritiků. Od nepřesností v kostýmech až po chybně namířené kamery. Ukážeme si dnes chyby ve slavných filmech, které zná téměř každý.

Gladiátor (2000)

Tento film Ridleyho Scotta je známý svými dojmy z antického Říma, ale v jedné scéně se ve filmu objevila technologie, která byla tisíciletí napřed. V jednom záběru, kdy Maximus (Russell Crowe) jede na voze, můžeme v pozadí zahlédnout lahve s plynem.

Kromě toho se ve finálním boji Maximuse s Commodem (Joaquin Phoenix) se objevuje jizva, která se zázračně posunuje z místa na místo.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

I přesto, že film Petera Jacksona je mistrovským dílem, také obsahuje několik drobných chyb. V jedné ze scén v hostinci U rozbitého kotlíku se Frodo (Elijah Wood) snaží ukrýt Prsten. V záběru z jeho perspektivy ho hodí na podlahu, ale v záběru z Gandalfovy (Ian McKellen) perspektivy ho hodí na postel.

Pulp Fiction (1994)

Ve filmu Quentina Tarantina je známá scéna, kdy Vincent Vega (John Travolta) a Jules Winnfield (Samuel L. Jackson) jsou zastřeleni zblízka. Před střelbou jsou na stěně za nimi vidět stopy od kulek, ještě než bylo vůbec stříleno.

Kmotr (1972)

V jedné z nejslavnějších scén tohoto filmu, kdy je Sonny (James Caan) zastřelen na kontrolním bodě, je vidět, že auto, které se pohybuje v pozadí, najednou změní místo, jakmile kamera přešla z širokého záběru na detailní záběr.

Titanic (1997)

James Cameron je známý svou precizností, ale i v jeho slavném filmu se najde několik chyb. Jednou z nich je scéna, kdy Jack (Leonardo DiCaprio) ukazuje Rose (Kate Winslet) své kresby. Jedna z nich je kresba ženy ležící na rozkládací pohovce, která byla vytvořena ve stylu postimpresionistických malířů. Zatímco film se odehrává v roce 1912, tento konkrétní umělecký směr a způsob vykreslení některých detailů nebyly v umění běžné až do několika let později.

Navíc v jiné scéně, kdy se loď potápí, je možné vidět moderní digitální hodinky na ruce jednoho z členů posádky, což je očividný anachronismus, protože digitální hodinky byly vynalezeny až v druhé polovině 20. století. I když jsou tyto chyby malé a snadno přehlédnutelné, dokazují, že dokonce i nejpreciznější filmaři jsou schopni přehlédnout detaily.

Harry Potter (2001 – 2011)

Ani filmová série o mladém kouzelníkovi se neobešla bez několika významných chyb. Například, ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár je v jedné ze scén je vidět, že se kamera odráží v okně auta rodiny Dursleyových. Ve Fénixově řádu je zase vidět, jak se mikrofon objevuje na vrchu záběru během scény v čajovně.

Hvězdné války: Nová naděje (1977)

Seriál George Lucase je plný ikonických momentů, ale také chyb. Jednou z nejznámějších je scéna, když se jeden ze Stormtrooperů bouchne o dveře Hvězdy smrti. Ačkoli to mohlo být pouhým omylem, tato chyba byla nakonec zahrnuta do oficiálního příběhu a stala se legendou mezi fanoušky Hvězdných válek.