Jaká jména volí rodiče v Česku? Najdou se i neobvyklá jména jako Mikeš, Šanel, Mína či Heliodor

Autor: Karel Fantiš
Foto: Pixabay

Český statistický úřad zveřejňoval pravidelně dvacet let každý rok v lednu jména, která volí rodiče v Česku pro své děti nejčastěji nebo nejoriginálněji. V roce 2019 však bohužel zveřejnil úřad data naposledy a od té doby nevydal žádnou aktualizaci. Musíme tedy brát tato data jako nejrelevantnější pro volbu českých rodičů.

Z posledních zveřejněných statistik vyplynulo, že se v lednu 2019 narodilo nejvíc Elišek a Jakubů. „Není to žádné překvapení, Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan. Na dalších předních místech pak byly Anna a Adéla, u chlapců Jan a Tomáš,“ hodnotil tehdy výsledky předseda Českého statistického úřadu.

nejoblibenejsi jmena
Foto: Český statistický úřad

U kluků se objevila neobvyklá jména jako Mikeš, Heliodor, Diego, Bertram nebo Lionel. U holek se zase objevila jména jako kupříkladu Mína, Šanel, Lorelai, Marion nebo Amáta.

neobvykla jmena
Foto: Český statistický úřad

U některých z těchto neobvyklých jmen jde už na první pohled vidět inspiraci mezi různými veřejně známými osobami, postavami či sportovci. Lionel se váže k fotbalistovi Messimu, Diego k jeho krajanovi Maradonovi. Mína je zase Youtuberka a Lorealai jméno postavy ze seriálu Gilmorova děvčata.

Zdroj informací: ČSÚ, autorský článek