Nelikvidujte nutně všechen stavební odpad. Využijete ho znovu jako materiál

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Stavební odpad vzniká často při stavbě domů či jiných druhů staveb. Někdy se s ním ale až zbytečně plýtvá nebo se za něj platí obrovské peníze při jeho likvidaci. Některý stavební odpad se však dá ještě i dobře využít.

Stavební odpad nemusí být vždy odpadem

Každá stavba má svůj stavební odpad a je jen na vás, jak ho využijete. Nápadů je spousta. My vám představíme v této sekci možnosti dalšího využití palet nebo polystyrenu.

Palety

Pokud budete kupovat materiál na paletách, které nejsou zálohované, tak nemusíte palety hned vyhazovat.

Perfektně se dají použít jako stavební materiál pro různé přístřešky, nábytek a v neposlední řadě i jako palivo do kamen. Pro inspiraci podívejte i na to, co vyrobit z palet.

Polystyren

Odpad ze stavby ve formě odřezaného polystyrenu zase můžete využít na zacpání drobných mezer nebo i na zahradě pro oddělení záhonků.

Pokud kousky polystyrenu naformátujete, tak je můžete libovolně vyskládat a použít například jako izolaci při stavbě psí boudy nebo kurníku. Vyrobit si můžete i lepidlo z polystyrenu.

Stavební odpad ve formě betonů a lepidel

Nejhorší je na stavbách stavební odpad, který je v tekuté formě. Jsou to zbytky betonu a lepidel, které prostě musíte někam vyhodit. Je několik možností, jak se těchto odpadů zbavit.

Pokud nemáte jinou možnost, tak se snažte udělat hromádku, která bude soudržná, a vyklopte ji na povrch, ze kterého ji pak budete moci oddělit.

Hromádka zatvrdlého materiálu ale už bude patřit maximálně na skládku, kde se za vyhozený odpad platí opravdu neuvěřitelné peníze. Proto můžete být připraveni a nachystejte si ideálně z voděodolné překližky podklad, který bude mít 4 stejně vysoké stěny.

Do těch pak můžete zbývající lepidlo nebo beton vyklopit a zahladit po stěnách. Vznikne vám tak dlažební kostka, která může sloužit jako závaží nebo jako podklad pod cokoliv.

Ekologická likvidace odpadu

Při likvidaci stavebních odpadů je nutné dbát hlavně na ekologii a třídit odpad ideálně okamžitě. Nejlepší je mít připravených několik velkých nádob, do kterých budete vyhazovat vše zvlášť.

Pro někoho může být stavební odpad odpadem a pro druhého dobrou surovinou. Pokud se rozhodnete vyhazovat třeba palety, odřezané kousky cihel nebo polystyrenů, tak je můžete zkusit nabídnout na některém z inzertních portálů a třeba se vám jich takto podaří také zbavit.