Ruska, která žije 4 roky v Česku, odpovídá na otázky. Komu patří Krym, má jasno

Autor: Radek Polívka
Foto: Pixabay (ilustrační obrázek)

Spousta lidí v Česku by chtěla vzhledem k současným událostem ve světě znát názory obyčejných Rusů, proto je zajímavé, že se jedna mladá Ruska, která žije a studuje v Česku 4 roky, rozhodla o své názory s ostatními podělit. Některé její odpovědi jsou určitě zajímavé.

Mladá žena žije a studuje v Česku 4 roky. Zatím se jí tu líbí. Nyní se rozhodla na sociální síti Reddit otevřít diskuzi, ve které jí ostatní uživatelé pokládají otázky. Ruska následně reagovala na různé dotazy, které se týkaly zejména jejího pohledu na život v Česku a porovnání s jejím původním domovem v Rusku. Odpovídala i na kontroverzní dotazy. O tom komu patří Krym, má ale jasno.

Na přetřes přišly pochopitelně důvody její emigrace z Ruska, kterými bylo nevyhovující prostředí a nedůvěra k místnímu státu. Dostalo se i na citlivější dotazy vzhledem k válce na Ukrajině. Například o tom, jestli má na válku podobné názory jako rodina. „Jsem z Povolžského okruhu. Má rodina má podobné názory jako já, kromě babičky a dědečka, kteří jsou ovlivněni televizí,“ s tím, že ona je proti válce. „Celkem bych řekla, že 90 procent mých známých a mladých z Ruska také nesnášejí Putina. Znám hodně lidí, kteří odjeli jako uprchlíci do Srbska nebo Kazachstánu, aby se vyhnuli mobilizaci. Znám jenom pár lidí, kteří podporují Putina, ale ti byli vždycky trošku divní, ale i oni by chtěli, aby už válka skončila. Jen si myslí, že Rusko je do války „nuceno“. Někdo sice nepodporuje Putina, ale zároveň nepodporuje ani ukrajinskou vládu, protože tam je také korupce. Celkově vzato – čím blíž k vesnici, tím je podpora Putina větší. Čím je větší město, tím je jeho podpora menší,“ dodává ruská studentka.

Následně přišla očekávaná otázka ohledně Krymu. Uživatel, který tento dotaz položil to bere jako jakýsi lakmusový papírek. Podle něj se tím pozná, zda jde dle jeho slov o Rusa nebo takzvaně „rusáka“ s malým počátečním písmenem. Komu tedy patří Krym podle mladé Rusky? „De jure Ukrajině, de facto Rusku, protože ho okupuje,“ má jasno.

Jednou z otázek bylo, zda si přeje zůstat v Česku, nebo odjet jinam. A proč si vlastně vybrala Českou republiku místo jiných západnějších zemí? Na to odpověděla, že má ráda život v Česku pro různé aspekty, jako jsou lidská práva, stabilita, nízké daně, ekologie, bezpečnost a infrastruktura, ale zároveň se jí v současnosti nelíbí ceny potravin v porovnání s mzdami a dalšími faktory. „Teď mi zrovna končí studium a zatím si nejsem jistá, jestli chci zůstat, nebo jestli chci jet někam víc na západ, ale do Ruska se vrátit nechci,“ přidává vysmátý smajlík.

Při dotazu, jak se k ní jako Češi chováme, odpověděla, že je to různé. „U nás na vysoké škole například někteří profesoři řekli všem Rusům, ať odejdeme pryč ze třídy, protože jsou to jejich „osobní sankce“. Nebo také moje kamarádka mluvila rusky v kavárně a někdo jí řekl, aby přestala mluvit jazykem okupantů. Pár měsíců jsem měla strach mluvit rusky na ulici. Pak se to uklidnilo. Dokonce potkávám i lidi, kteří Rusko milují, nebo se jim líbí naše kultura, jazyk. Jeden profesor mi na zkoušce řekl, že mu nevadí, že jsem Ruska. Teď si obecně lidé myslí, že jsem z Ukrajiny, protože nás moc nerozlišují,“ píše.

Došlo třeba i na kulturní otázky o tom, jak průměrný Rus vnímá Čechy. „Mají vás spojené s pivem, Prahou a Karlovými vary,“ uvádí Ruska. Ona sama prý neholduje ani vodce, ani pivu, ale dává přednost vínu. Podle jejích dalších odpovědí se ruská mládež stěhuje z venkova do měst, což je možná podobný trend jako i u nás. Mladí Rusové prý také používají VPN a čtou tak například BBC, takže jsou na rozdíl od starších lidí na venkově, kteří sledují pouze státní televizi, více informovaní.