Jak poznat pravé zlato od laciného padělku. Nenechte se snadno oklamat

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Zlato je už po dlouhé věky symbolem luxusu a bohatství. Zlato je však v dnešní době také dlouhodobou investicí. Někteří lidé však mohou pod vidinou snadného výdělku zakoupit falešné zlato od podvodníků. Jak rozpoznat pravé zlato od laciného padělku?

Jak poznat pravé zlato

Zlato je jedním z nejměkčích kovů, takže lze snadno ověřit jeho autenticitu pomocí několika jednoduchých testů.

Magnetický test

Pravé zlato není magnetické. A právě tato vlastnost se často využívá k ověření, zda je zlato pravé nebo ne. Pokud se rozhodnete ověřit jeho pravost pomocí magnetu, mějte na paměti jednoduché pravidlo: Když k zlatému předmětu přiložíte magnet a přilne k němu, jedná se pravděpodobně o padělek.

Test škrábanců

Ověřit pravosti zlata můžete také podle škrábanců. Pokud jemně škrábnete zlatý předmět, na povrchu by se mělo objevit pouze zlato.

Avšak pokud se pod vrstvou zlata objeví jiná barva, je velká pravděpodobnost, že se jedná pouze o zlatem pokrytý padělek

Kyselina na zlato

Existuje speciální kyselina určená k testování pravosti zlata. Tato kyselina může rychle a spolehlivě odhalit, zda je zlato pravé či nikoliv. Pokud zlato při kontaktu s touto kyselinou nezmění svou barvu, můžete si být jisti jeho pravostí.

Test hustoty

Hustota je dalším spolehlivým způsobem, jak zjistit pravost zlata. Pokud znáte váhu a objem zlatého předmětu, můžete snadno vypočítat jeho hustotu. Pokud výsledná hodnota hustoty se blíží k hodnotě 19,32 g/cm³, je velmi pravděpodobné, že máte v ruce pravé zlato.

Běžné techniky padělání zlata

Padělatelé používají různé metody k výrobě falešného zlata. Jednou z variant je takzvané pokovování, kdy je levnější kov pokryt tenkou vrstvou zlata. Tento padělek může být odhalen škrábáním povrchu.

Vytvoření slitiny s nízkým obsahem zlata za použití dalších levných kovů může být hůře odhalitelné. Tato metoda může být velmi rafinovaná a vyžaduje odbornější analýzu k rozpoznání pravosti.

Někteří padělatelé dokonce používají falešné značky a certifikáty pro „prokázání“ pravosti zlata. Tento trik dokáže oklamat i zkušenější zájemce v oblasti drahých kovů.

Jak se chránit před nákupem padělaného zlata

Chraňte se před podvodníky dodržováním těchto kroků. Vždy kupujte zlato od renomovaných prodejců, kteří jsou členy příslušných obchodních asociací. Toto může výrazně snížit riziko nákupu padělaného zlata.

Certifikát autenticity by měl být součástí každého nákupu drahého kovu. Tento dokument vám poskytne dodatečnou jistotu, že zlato, které kupujete, je pravé a že jeho původ je důkladně prověřen.

Pokud si nejste jisti, neváhejte využít služeb certifikovaného odborníka na drahé kovy. Odborníci s patřičnými zkušenostmi mohou přesně určit pravost jak certifikátu, tak i samotného zlata a pomoci vám tak s jeho výběrem.

Zdroj informací: Adam Hlavatý, Wikihow