Jak nasadit kolo na auto? Neudělejte zbytečnou chybu

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Kolo na auto budete nasazovat například při defektu pneumatiky nebo při běžném přezouvání z letních na zimní kola. Tuto činnost je ovšem potřeba udělat vždy správně a se vší opatrností, aby později nedošlo k uvolnění kola a ke zbytečnému neštěstí. Dříve se tento postup učil v autoškolách, ale v dnešní době se od toho už upouští.

Kolo musí být vždy správně připravené

Pokud chcete nasadit kolo na auto, tak musí být vždy správně připravené. To znamená, že musí být přezuto na vhodnou velikost pneumatiky, řádně nahuštěné a také řádně vyvážené.

Jestliže si budete přezouvat kola doma, tak je dobré je vždy nechat v odborném autoservise vyvážit.

V případě výměny pneumatik se rozhodně vyplatí si je nechat přezout v autoservisu, kde na to mají potřebné vybavení, které neponičí jak ráfek kola, tak ani samotnou pneumatiku.

Jak bylo již výše napsáno, tak na závěr musíte kolo také správně nahustit. Většinou přímo na pneumatice najdete maximální tlak, který pneumatika snese.

Někdy potřebné hodnoty ke správnému nahuštění pneumatiky najdete i na vnitřním sloupku u spolujezdce v autě.

Jak nasadit kolo na auto

Jako první je potřeba mít auto bezpečně zvednuté na heveru. Při zvedání auta na heveru je důležité mít v autě zataženou ruční brzdu.

Následně kolo nasadíte na trčící šrouby do správné pozice a přitáhnete pomocí určených matek, které jsou většinou připravené přímo na šroubech auta.

Jakmile budete mít kolo nasazené, tak jen dotáhnete matky na potřebný moment, který si nastavíte na momentovém klíči. Tento údaj by vám měl bez problémů prozradit výrobce.

Na co si dát pozor?

Pozor si rozhodně musíte dát na správné dotažení nového kola a potom také na správné nahuštění a vyvážení.

Při zvedání auta nezapomeňte auto zajistit, aby vám nepopojelo a nikdy pod auto nelezte. Pokud ho zvedáte ručním heverem, tak se snažte pohybovat jen mimo auto.