Jak na ucpaný záchod? Opravte ucpaný záchod i bez instalatéra

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Ucpaný záchod potká za život párkrát každého, proto je dobré vědět, jak si s tím poradit, aniž byste museli volat instalatéra. A jak na ucpaný záchod? Se zvonem umí pracovat asi každý, ale povíme si i to, jak záchod uvolnit bez zvonu. Pojďme se tedy nyní blíže podívat, jaké jsou všechny možnosti.

Jak uvolnit ucpaný záchod

Nejsnadněji si s ucpaným záchodem poradíte pomocí zvonu na topůrku, který dokáže udělat velký tlak na potrubí a posunout překážku v záchodě. Použití je účinné a velmi jednoduché.

Zvon by měl obejmout kompletně díru v záchodě a díky podtlaku vytvořit tlak na vodu, kterou pošlete směrem k potrubí.

V některých případech bude potřeba zatlačit na zvon několikrát po sobě opakovat, než se tzv. špunt uvolní a posune se v potrubí dál.

Po zásahu zvonem by měl záchod normálně odtékat a neměla by se mu zvedat hladina vody v míse. Pokud by tento zásah nepomohl, přejděte do pasáže s použitím chemie.

Jak na ucpaný záchod bez zvonu

Pokud potřebujete ucpaný záchod uvolnit bez potřebného vybavení, tak máte několik možností. Můžete se pokusit pomocí drátu nebo něčeho ohebného dostat k překážce, kterou se budete snažit prorazit.

Zkusit to můžete i obyčejnou štětkou na záchod, kdy ji několikrát za sebou silně zasunete do záchodové mísy.

Další možností je použití fólie, kterou se pokusíte kompletně zakrýt vodu v záchodě a silným pohybem zatlačíte směrem dolů.

Princip uvolnění je poté podobný jako u uvolňovacího zvonu.

Použít můžete i chemii

Pokud nechcete záchod uvolnit mechanicky, můžete vyzkoušet jar a teplou vodu. Nepoužívejte vodu vařící, aby nedošlo k prasknutí záchodové mísy. Nalijte do mísy trochu jaru a z úrovně pasu lijte teplou vodu, která by mohla svojí váhou překážku uvolnit.

Vyzkoušet můžete i krtka, tedy hydroxid sodný, který nasypete do záchodové mísy a necháte cca 15 minut působit. Pak to zalijete teplou vodou a necháte působit.

Poslední záchrana

Jestliže vám nic z toho nezabere, tak budete muset vytáhnout instalatérské pero, které by mělo uvolnit každou překážku.

Zdroj informací: Adam Hlavatý, autorský článek