Vyměňte světla a ušetřete peníze za elektrickou energii. Sviťte už jen úsporně

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Chcete dobrý tip, jak ušetřit za elektrickou energii? Vyměňte světla. Někdy se v domácnostech nacházejí ještě zdroje světla, která zbytečně spotřebovávají moc energie. V dnešní době LED svítidel a panelů se dá svítit opravdu úsporně. Taková 150 W žárovka se dá klidně nahradit 24 W se stejnou svítivostí.

Výměna žárovek za LED

Vyměnit světlo neznamená jen zásah do designu domu nebo bytu, ale může to znamenat i velkou úsporu za energie. Díky výměně žárovek například za LED světlo můžete svítit za cca 20 procent energie. Nemusíte kvůli tomu měnit světlo, postačí jen klasické žárovky vyměnit za LED žárovky.

Jak bylo už v úvodu zmíněno, tak žárovka, která vám teď spotřebovává zbytečně moc energie, může svítit klidně za pětinu. Až budete vybírat nové LED světlo nebo novou LED žárovku, tak je důležité sledovat i její svítivost a barvu světla.

Jak vyměnit světlo

Pokud nebudete měnit jen žárovku za LED žárovku, ale i celé světlo, tak ho budete muset přemontovat. Nikdy nemanipulujte se světlem pod proudem.

Před manipulací se světlem tedy vždy vypněte pojistky a ujistíte se, že jsou skutečně vypnuté – například i tím, že zkusíte zapnout vypínač daného světla a přesvědčíte se, že světlo nesvítí, a následně jej uvedete do polohy vypnuto.

Pokud tedy máte jistotu, že jsou pojistky opravdu vypnuté, tak výměnu zahájíte tím, že odkryjete krytku starého světla, kde většinou narazíte na žárovku, která je v objímce.

Jako první tedy vyšroubujete žárovku. Pak odpojíte dráty, které vedou do objímky. Většinou se jedná o tři dráty, které po sejmutí světla vytáhnete a roztáhnete co nejvíc od sebe.

V konečné fázi procesu přistoupíte k mechanickému připevnění nového světla a nakonec podle barev zapojíte tři dráty, které vedou ze zdi.

Na co si rozhodně dát pozor?

Při předělávání světla je důležité mít opravdu vypnuté pojistky, aby nedošlo k poranění elektrickým proudem. Pak je třeba překontrolovat, že jsou dráty do světla správně připojené podle označených barev. Pokud se vám připojení světla nepodařilo, raději se obraťte na elektrikáře.

Při připojování světla dbejte na pevné uložení do stropu. Bude potřeba vyvrtat dírky na hmoždinky, do kterých se potom budoucí světlo uchytí. Musíte si tedy vše pořádně předem změřit a teprve potom začít vrtat a připevňovat vaše nové světlo.

Zdroj informací: Adam Hlavatý
Přidejte si články ze života na domovskou stránku Seznam.cz