Vypadá to jako Survivor, tváří se to jako Survivor, říká si to Survivor, ale naše lokální verze není skutečný Survivor. Za vše může turecká licence, která všechny základní prvky originálního Survivoru kazí. Naše verze je zaměřena daleko více na fyzickou zdatnost a nedá se v ní příliš taktizovat. Zejména první série vypadala mnohdy jako souboj táborových disciplín, kde jsme v jednu chvíli měli i kapitány, nad čím musel nejeden fanoušek Survivoru kroutit hlavou.
Co se tvůrcům TV Nova povedlo už druhý rok za sebou, tak je to casting. Na české (a slovenské) poměry v obou řadách perfektní výběr hráčů, ať už jde o celebrity nebo prostý lid, ze kterých nejvýraznějšími postavami jsou loňský vítěz Vláďa nebo letošní taktik Jirka.
Česko-slovenský Survivor „zdobí“ mnohdy nekončící soutěže do několika bodů, i když byl letos v tomto ohledu vidět mírný pokrok a některé soutěže o odměnu byly na jeden bod. V americké nebo australské verzi se zapojuje do soutěží celý kmen a nehraje se na žádné body – kdo dokončí soutěž jako první – vyhrává, nehraje se většinou ani štafetově, ale celý kmen musí zdolat všechny překážky zároveň a je tak stejně silný jako jejich nejslabší člen.
V zahraničních verzích je také soutěž většinou zakončena nějakou skládačkou, aby měli možnost se ukázat i fyzicky méně zdatní jedinci, kteří nejenže nejsou kolikrát vyloučeni na začátku, ale mají zároveň šanci to i celé vyhrát z pozice outsidera, což se už několikrát stalo. Jelikož je ale naše verze velmi fyzicky náročná, tak není ani divu, že v letošní sérii vypadávaly na začátku skoro samé holky, až musela produkce zasáhnout s naprosto absurdním genderovým pravidlem, které nemá v zahraničí obdoby. Vzhledem ke konceptu je téměř vyloučené, že by naši verzi vyhrál fyzicky méně zdatný hráč.
Díly americké nebo v dnešní době ještě oblíbenější australské verze mají obrovskou dynamiku a v tom je to kouzlo. Jednu sérii australské verze mimochodem zařadila TV Nova do nabídky Voyo včetně dabingu už minulý rok po skončení první série a doporučujeme se na ni podívat. Nebudete litovat. Škoda, že se nepodívala i samotná TV Nova před startem své druhé série, i když mírné náznaky zlepšení tam jsou. Ale bohužel jen velmi mírné.
Během jednoho dílu u Američanů, který trvá okolo 50 minut, se obvykle stihne souboj o odměnu, souboj o imunitu, zvládneme se podívat do dění v táboře a každý díl zakončuje kmenová rada. Ve druhé sérii máme vyloučení jednou za dva díly po 90 minutách, což je sice zrychlení oproti předchozí sérii, ale pořád je to skoro čtyřnásobně delší výplň, která trvá k vyloučení, než v americké verzi. To zákonitě vede k hluchým pasážím u mnoha dílů.
Největším rozdílem česko-slovenské verze ale je, že v originálních verzích nejde vyloučený na kmenové radě do žádného duelu. Tím pádem se nehraje před sloučením ani individuální imunita a jeden člověk kmene nemá v rukou tak velkou moc jako u nás. Vyloučený hráč na kmenové radě je tedy skutečně vyloučen a musí okamžitě opustit hru. Žádný duel, žádný proslov, prostě zhaslá pochodeň a odchod. Toto je totiž naprosto esenciální prvek Survivoru, který naše verze po turecku bohužel porušuje a dělá z toho prakticky jinou hru. Ale je to škoda, potenciál u nás má Survivor stále velký.
Publikovaný text obsahuje názor autora článku.