Dřevěný strop svépomocí. Ušetřete za stavební firmu

Autor: Adam Hlavatý
Foto: Pixabay

Pokud zamýšlíte udělat na vaší stavbě nebo například stodole strop ze dřeva, tak si ho můžete postavit i svépomocí a ušetřit tak peníze za zedníky nebo stavební firmu. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je kvalitní dřevo a základní nářadí.

Dřevěný strop svépomocí

Na dřevěný strop si musíte sehnat kvalitní a zdravé dřevo. Není potřeba strop mít z tvrdého dřeva, ale musíte dodržet základní pravidla statiky a dřevěný strop udělat dobře.

Na strop ze dřeva budete potřebovat trámky nebo velké trámy. Dále budete potřebovat prkna na záklop nebo je můžete nahradit překližkou.

Vždy je lepší vybírat kvalitní a spíše voděodolnou překližku, která je pevnější než klasická překližka. Použít můžete také OSB desky, ale musíte je dát vždy ve dvou řadách a použít jen nové, které jsou suché.

Konstrukce dřevěného stropu

Strop ze dřeva musí mít kvalitně udělaný základ. Strop budete ukládat na věnec, který by měl být železobetonový.

Buďto budete trámky ukládat na věnec nebo můžete do věnce zabetonovat nebo přišroubovat železnou podporu, na kterou trámky uložíte.

Další variantou, která je však méně běžná, je zabetonovat dřevěné trámky přímo na věnce. Zde však budete potřebovat posouzení statika, aby dřevo neoslabovalo betonovou konstrukci.

Jestliže na dřevěný strop zvolíte kvalitní tvrdé dřevo, tak strop bude mít vyšší únosnost než strop z měkkého dřeva.

Stavba dřevěného stropu

Ideální variantou je položit na betonový věnec trámky o rozměru minimálně 6 x 10 cm na výšku, přes které potom můžete pokládat záklop.

Pokud budete chtít strop zateplovat, tak ideální variantou je vyplnit vatou nebo polystyrenem prostor mezi vrchním a spodním záklopem. Zde je však potřeba se zamyslet nad sílou zateplení a podle toho zvolit i výšku budovaného stropu.

Z hlediska zateplení je lepší použít skelnou vatu, která bude mít i lepší odolnost vůči hluku. Čím delší strop budete dělat, tak tím širší trámky budete muset použít.