Opravit promáčknutý plech při jeho mírné deformaci není žádná věda. Pokud potřebujete například opravit plech na plechové garáži nebo máte promáčkliny na autě, tak na to hned nemusíte volat karosáře, kterému dáte za opravu půlku měsíčních příjmů.
Jak opravit promáčknutý plech?
Jednoduše to můžete udělat pomocí přísavky, které se na to prodávají. V podstatě jde o to, že se přísavka přisaje na promáčknuté místo a tlakem vrátíte plech do původního stavu. Perfektně se takto dají opravit například nabouraná auta.
Opravit plech můžete i pomocí silného magnetu. Pokud máte magnet, který se na plechu udrží, i když za něj začnete silou tahat, tak můžete takto plech vrátit do jeho původního stavu. Vždy je lepší vydat jednou z těchto cest, protože pak na plechu nebudou viditelné žádné rány od kladiva nebo gumové paličky.
Vyklepávaní plechu
Pokud se můžete k plechu dostat z jeho druhé strany, tak můžete plech opravit samozřejmě i pomocí vyklepávání. Jde o to, že budete do plechu pomalu klepat přes gumovou podložku a budete se ho snažit dostat do jeho původního tvaru.
Stejně dobře k tomu může posloužit i gumová palička. Pokud však chcete plech opravit co nejlépe bez viditelných vad, tak je lepší zvolit gumovou podložku s co největší plochou.
Jestliže byl plech nabarvený nebo lakovaný, tak se dá očekávat, že barva na druhé straně plechu bude zničená a plech bude potřeba přelakovat.
Jak opravit viditelné vady v plechu?
Jestliže se vám vyklepávání úplně nepovede a budete plech lakovat, tak můžete zkusit použít i tmel, kterým plech vyhladíte a pak to celé přelakujete.
S tmelem to však nepřehánějte a snažte se vyhladit vrstvu maximálně do cca 1 milimetru. Pokud se bude jednat o silnější plech, tak můžete zkusit drobné nedostatky i vybrousit a vymodelovat do požadovaného tvaru.
Vždy je pak potřeba plech ještě natřít nebo nalakovat, aby nedocházelo k jeho rezivění.