„Zvýšil jsem úrodu rajčat o 50 procent,“ říká zahradník Dušan. Klíčem k úspěchu je správné zalévání

Autor: Karel Fantiš
Foto: Pixabay

Dlouholetý zahradník Dušan se s námi podělil o jeho roky ověřený recept na úspěch v pěstování rajčat. Zaznamenal nárůst úrody o výborných 50 procent, a to všechno díky správné péči o rajčata. Jaké je tedy jeho tajemství úspěchu?

Dušan v první řadě nepodcenil výběr místa ani přípravu půdy. „Před pěstováním jsem si dobře promyslel, kde rajčata umístím. Sluneční svit je pro ně nezbytný, stejně jako kvalitní půda. Nepodceňoval jsem ani obohacení půdy kompostem a organickým hnojivem, aby byla půda dobře propustná a měla pH hodnoty mezi 6,5 až 7,5,“ říká na začátek Dušan.

Důležité je i hnojení a zálivka. „Neopomíjel jsem ani správné hnojení. Použil jsem jak průmyslově zpracovaná hnojiva, tak i domácí směs s kvasnicemi, kopřivami a cibulovými slupkami. Díky tomu jsem dosáhl skvělých výsledků,“ chlubí se úspěšný zahradník. „Pravidelná zálivka byla klíčovou částí mé péče. Věděl jsem, že rajčata potřebují správnou teplotu vody. Používal jsem pouze dešťovou vodu přibližně v teplotě 20 °C, abych nezpůsobil rajčatům teplotní šok,“ prozrazuje čtenář.

Správné zalévání je naprosto klíčové. „Co se týče času zalévání, vybral jsem si brzy ráno nebo večer po západu slunce. Důležité bylo zalévat půdu kolem kořenů a vyvarovat se polití listů. V teplém počasí jsem zálivku aplikoval každé 3 až 4 dny, a takto jsem zajistil optimální růst rostlin. Pod jednu rostlinku jsem neváhal nalít až 5 litrů vody,“ říká Dušan.

Zahradník také odhaluje svůj vlastní recept na přírodní postřik proti plísním. „Bylo nutné pravidelně kontrolovat rostliny kvůli plísním. V případě potřeby jsem použil mléčný postřik jako přírodní prostředek k ochraně rostliny. Před aplikací je potřeba mléko naředit v poměru 1 ku 3 až 5 dílům vody,“ radí zkušený zahradník.

Tato cesta k úspěchu v pěstování rajčat jistě nebyla jednoduchá, ale pečlivá pozornost ke každému detailu pomohla Dušanovi dosáhnout vynikajících výsledků. Doufáme, že jeho postřehy a zkušenosti pomohou i vám na cestě k bohaté úrodě rajčat.

Zdroj informací: Karel Fantiš, čtenář Dušan