Pokud byste hledali jednoduchý, ale zároveň efektivní způsob, jak zlepšit úrodu rajčat, mrkněte se na tip zahradníka Mirka, co našel šikovný trik s rajčaty, které vám porostou jako z vody paradoxně i bez zalévání.
Rajčata porostou i bez zalévání
Rajčata jsou milovanou a univerzální zeleninou, kterou lze pěstovat jak na zahradě, tak na balkóně. Pěstování vlastních zelenin umožní každému pěstiteli přístup k čerstvým produktům bez použití agresivních chemikálií v podobě hnojiv.
Ale co když z nějakého důvodu nemůžeme pravidelně zalévat, nebo jedeme například na dovolenou a musíme se tak na nějakou dobu vzdát péče o zahradu? Je možné pěstovat rajčata bez pravidelného zalévání?
Mirkův návod
Překvapivě ano – ale musíte se spolehnout na trik našeho čtenáře. Mirek je vášnivý zahradník a rozhodl se o svou taktiku při pěstování rajčat podělit s námi i vámi. Vyzkoušejte tento návod.
„Jistě máte i vy letos sazenice, které nejsou ve formě a skončí v kompostu. Proč je tedy nezkusit ještě naposledy oživit? Vykopejte díru v zemi a přidejte do ní půl kbelíku kompostu, hrst dřevěného popela a stejné množství granulovaného slepičího hnoje,“ vysvětluje Mirek svůj zahradnický zázrak.
„Vše důkladně promíchejte s půdou. Poté nalijte do díry 5 litrů vody a přidejte 1 gram manganistanu draselného. Rajčata (pokud jich máte více) vysazujte ve vzdálenosti 60 až 70 cm od sebe. Pro pěstování na balkóně si připravte nádoby hluboké alespoň 40 cm,“ pokračuje.
A proč to funguje? „Díky tomuto postupu jsou rostliny rajčat odolnější a díky tomu jsou i schopné přežít v náročnějších podmínkách včetně situací, kdy nedostávají dostatek vody. Tento způsob je tedy ideální během horkých a suchých období. Dalším krokem pro podporu jejich vývoje je aplikace ředěného kopřivového hnojiva ve formě postřiku,“ prozrazuje Mirek.
„S aplikací tohoto hnojiva se zvyšuje koncentrace oxidu uhličitého, který spouští aktivní fotosyntézu. Díky tomu rajčata rychleji rostou a mají bohatší úrodu,“ dodává čtenář. Jestliže si tedy tento přístup osvojíte, můžete se každý rok těšit z bohaté úrody. A příští jaro a léto můžete takto vysadit všechna rajčata – budete totiž vědět, že ta malá námaha navíc určitě stojí za to.
Jak připravit hnojivo z kopřiv
Kopřivy jsou často považovány pouze za invazivní plevel. Pro půdu a rostliny jsou ale nesmírně prospěšné díky vysokému obsahu základních živin, jako je dusík, draslík, vápník, hořčík a železo. A právě tyto živiny můžete využít k vytvoření přírodního a cenově dostupného hnojiva, které podporuje zdravý růst rostlin. Jak na to?
„Nejprve posbírejte dostatek čerstvých kopřiv. Nejlepší je sbírat ty, které jsou ve fázi růstu – tedy předtím, než vykvetou nebo se vysemení. Ale v nouzi postačí jakákoliv kopřivová nať,“ radí Mirek.
„Následně naplňte dostatečně velkou nekovovou nádobu vodou (nejlépe dešťovou nebo nechlorovanou) a nakrájejte nebo nastříhejte kopřivy na menší kousky. Díky tomu se živiny snáze vyluhují do vody. Nakrájené kopřivy vložte do nádoby s vodou. Poměr by měl být přibližně 1 díl kopřivy na 10 dílů vody. Směs promíchejte, aby byl plevel zcela ponořen. Nádobu poté zakryjte víkem nebo prodyšnou látkou, aby se do ní nedostaly nečistoty a škůdci a vše nechte kvasit asi dva až tři týdny. Během této doby proběhne fermentace, při níž se do vody,“ pokračuje.
Výslednou tekutinu pak přeceďte a máte připravené výživně bohaté hnojivo. Když ho chcete použít pro zalévání, zřeďte ho vodou v poměru 1 ku 10. Pokud ho hodláte využít jako postřik, použijte vyšší poměr 1 ku 15. Toto hnojivo aplikujte na rajčata každé dva týdny,“ dodává čtenář.